Zatrucie ksylitolem u czworonogów. Na co należy przyuważyć?

Dużo produktów zawiera maź słodzącą – ksylitol. Mimo to, że ksylitol jest na dobre bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest gderający dla psów.

Co oznacza ksylitol? Rad udziela www.weterynarzkrosno.pl

Na przestrzeni przeszłych paru latek zapadł obszerny przyrost wykorzystywania substytutów monosacharydu i środków cukrzących. Jednym z najczęstszych jest ksylitol, który jest nie ulega wątpliwości występującym trunkiem cukrowym znajdującym się w co poniektórych tworach i warzywach.

Tak czy owak ksylitol można wykopać w całego szeregu materiałach, takich jak bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on też coraz mocniej słynny w wypiekach. To znaczy, iż istnieje możliwość, iż może być dotychczasowy w ciastach i innych kochanych specjałach.

Ksylitol jest także raz na jakiś czas określany jako „cukier brzozowy”, dzięki temu doniosłe jest, żeby drobiazgowo sprawdzić ewidencję podzespołów przed przekazaniem cokolwiek pieskowi. Jeżeli nie jesteś pewien, non stop uchowaj ostrożność.

Jaka ilość ksylitolu jest gderająca dla psów?

Nawet nadzwyczaj małe ilości ksylitolu mogą powodować patetyczne dylematy uzdrawiające. Z uwagi na wielorakie ilości ksylitolu znajdujące się w wielorakich towarach, ilość produktu, która musi zostać wtranżolona, aby zameldowała się toksyczność, jest różna.

Wobec tego niezwykle ważne jest, ażeby naraz skontaktować się z doktorem weterynarii lub Vets Now, jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę skonsumowało jakąkolwiek ilość ksylitolu.

W jakim celu ksylitol jest tak niebezpieczny dla czworonogów?

Poziom monosacharydu we krwi jest dozorowany poprzez insulinę, która jest hormonem wyzwalanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie pobudza wyzwalania insuliny, lecz u czworonogów ksylitol jest co koń wyskoczy absorbowany i powoduje silną stymulację wyzwalania insuliny, co później prowadzi do ekspresowego spadku szczebla cukru we krwi (hipoglikemii).

Duże dawki ksylitolu mogą też pobudzać nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są zwiastuny zatrucia ksylitolem u piesków?

Po spożyciu ksylitolu u psinów wykładniki wynurzają się w większości wypadków w trakcie 30 minut (choć mogą być nadzwyczaj błyskawiczne bądź trwać nawet do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u psów mogą obejmować:

padaczka u starego psa

jak przyzwyczaić psa do fajerwerków?

suka po cesarce nie ma mleka

grzybica u psa objawy

pies wymiotuje

mleko dla psa na zatwardzenie

kał z krwią u szczeniaka

przegrzanie u psa

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u pieska?

Nie trzeba budzić wymiotów ani serwować psinie niczego doustnie, chyba żeby konował weterynarii bezpośrednio zaordynuje takie kontynuowanie. Jakkolwiek by było nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, niezbędne jest rychłe leczenie przez medyka weterynarii. Leczenie może się różnić w porównaniu do tego, jak pewnego razu Twój ulubieniec spałaszował ksylitol.

Alternatywy leczenia obejmują wtrącenie wymiotów, ażeby zakazać dalszemu przyswajaniu toksyny. Hospitalizacja celem dożylnego kopnięcia glikozy, aby kurować hipoglikemię, jeśli jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i środkami chroniącymi przed niedociągnięciem wątroby.